ul. Solidarności 9, 39-120 Sędziszów Młp.

Sposoby wykorzystania żywic epoksydowych

Sposoby wykorzystania żywic epoksydowych

W wersji jedno-, a także dwuskładnikowej występuje żywica, z której wykonywane są przede wszystkim posadzki epoksydowe, a swoją popularność zawdzięcza bardzo szerokim właściwościom, szczególnie w zakresie ochrony przed różnymi zagrożeniami zewnętrznymi. Występuje ona w postaci lepkiej cieczy lub topliwego ciała stałego, choć w postaci utwardzonej przybiera formę nierozpuszczalnej oraz nietopliwej.

Najważniejsze właściwości żywic epoksydowych

Decydujące o sposobie wykorzystania tego materiału syntetycznego w ramach tworzenia posadzek epoksydowych jest przede wszystkim wytrzymałość w zakresie mechanicznym, a także chemicznym, w tym zarówno przeciw olejom, wilgoci czy intensywnej eksploatacji i naciskom dużych ciężarów. Posiadają one również cechy antypoślizgowe, dzięki czemu są bezpieczne dla użytkowników. W zależności od specjalistycznych, bardzo konkretnych zastosowań, możliwe jest również uzyskanie innych cech, takich jak chociażby antyelektrostatyczność.

Posadzki epoksydowe z wykorzystaniem żywicy

Bardzo częstym zastosowaniem tej substancji chemicznej jest tworzenie nawierzchni, które wykonywane są w różnorodnych typach budynków. Ze względu na właściwości antypoślizgowe, jest to świetne rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku miejsc, w których dochodzi do przemieszczenia się dużych grup ludzi. Z takimi sytuacjami mamy miejsce szczególnie w przypadku galerii handlowych czy biurowców, którymi codziennie poruszają się tysiące osób, którym trzeba zapewnić bezpieczeństwo i wygodę.

Z kolei wytrzymałość mechaniczna to cecha, która może być bardzo przydatna w posadzkach epoksydowych stosowanych w działalności przemysłowej – w halach produkcyjnych, magazynach, w których dochodzi do dużych obciążeń, a po nawierzchni przemieszczają się pojazdy ważące setki lub tysiące kilogramów wraz z dodatkowym obciążeniem.

Łatwość czyszczenia, odporność na wilgoć to kolejne czynniki, które sprawiają, że posadzki epoksydowe można również swobodnie wykorzystywać w warunkach mieszkaniowych. Sprawdzają się one przede wszystkim w garażach, kuchniach, a także łazienkach, ale z powodzeniem można je coraz częściej spotkać również w przypadku innych domowych pomieszczeń, w tym także salonów.

Możliwości wykorzystania do drewna

Dość powszechnie żywice epoksydowe można spotkać również w przypadku stosowania do konserwowania powierzchni drewnianych, w tym także zabezpieczanych z użyciem tego materiału mebli. Pełnią one jednocześnie funkcję ochronną, ale też estetyczną, pozwalając na lepsze wyeksponowanie atutów tego materiału, do którego można zastosować zarówno elementy dostępne w opcji bezbarwnej, jak i barwionej.

Przemysłowe zastosowania żywicy epoksydowej

Możliwości wykorzystania tego elementu wykraczają daleko poza standardowe opcje wykonania nawierzchni. Można je również zastosować do wielu innych gałęzi przemysłu, w tym chociażby tworzenia lakierów czy farb, ale także klejów przeznaczonych do różnych tworzyw, w tym chociażby metalu. Często można je również spotkać w branży samochodowej, gdyż żywica epoksydowa jest jednym ze składników karoserii stosowanej w autach oraz powierzchni zewnętrznej innych typów pojazdów.

Do ostatniej z wymienionych wcześniej kategorii można zaliczyć również statki. W tym przypadku możliwe jest nie tylko pokrycie powierzchni kadłuba w celach estetycznych, ale także dokonanie naprawy statku. Żywica epoksydowa do świetny materiał nadający się do dokonywania uszczelnień całej przestrzeni wykonywanej nie tylko z drewna, ale też z tworzywa sztucznego.

Wykonywanie biżuterii

Z wykorzystaniem żywicy epoksydowej można również tworzyć produkty ozdobne, które stanowić będą nietypowy, choć bardzo ciekawy dodatek do ubioru. W ten sposób przygotowywane są chociażby kolczyki czy naszyjniki, które w dodatku będą dzięki dodatkowej powłoce trwale zabezpieczone przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, które przedłużą możliwość użytkowania o wiele lat.

Inne możliwości zastosowania w sztuce

Żywica epoksydowa to także materiał, który może służyć do tworzenia elementów sztuki nie tylko wielu zastosowań przemysłowych oraz użytkowych. Mogą ją również stosować artyści, którzy w ten sposób tworzą oryginalne obrazy, a także rzeźby. Dzięki temu można stworzyć dzieła, które mają coraz większą wartość wśród koneserów.

Konieczne środki ostrożności

Podczas wykorzystywania żywic do tworzenia posadzek epoksydowych oraz innych zastosowań należy pamiętać o stosowaniu niezbędnych zasad w zakresie postępowania przy używaniu poszczególnych jej składników, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dla osoby postronnej. Dlatego ważne jest używanie odzieży ochronnej, obuwia, rękawic, a także unikanie wdychania oparów.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie opisane możliwości, można z całą pewnością stwierdzić, że żywice sprawdzają się w licznych zastosowaniach – przede wszystkim jako posadzki epoksydowe, ale także w wielu innych opcjach w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym czy meblarskim. Na tym możliwości jednak się nie kończą, gdyż wśród typowo użytkowych propozycji można przykładowo wymienić biżuterię. Możliwych zastosowań z całą pewnością będzie z czasem przybywać, co jest zasługą ich bardzo szerokich właściwości.