ul. Solidarności 9, 39-120 Sędziszów Młp.

Najważniejsze zasady układania posadzki żywicznej

Najważniejsze zasady układania posadzki żywicznej

Trwałość posadzki żywicznej jest jedną z jej najważniejszych cech, choć aby ją uzyskać, należy z jednej strony poprawnie przeprowadzić proces wykonania całej podłogi, z drugiej zaś starannie przygotować podłoże, od którego w dużej mierze zależy jej wytrzymałość. Dlatego też warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym posadzki żywiczne powinny służyć przez długi czas ich użytkownikom.

Rodzaj wykorzystanego podłoża

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wytrzymałość położonej posadzki żywicznej jest typ wykorzystanego podłoża. Najlepszą opcją w tym przypadku jest zastosowanie betonu, który stanowi optymalną propozycję, w przeciwieństwie do innych opcji, które mogą wywoływać niepożądane reakcje z żywicą zawartą w tych posadzkach przemysłowych.

Zastosowany beton musi także charakteryzować się niezbędną jakością, w tym przede wszystkim klasą, która nie powinna być niższa niż C16/20, a także wilgotnością, która w maksymalnym zakresie nie może przekraczać 4%. Podłoże, które wykonywane jest z betonu, powinno również zawierać dodatkowe elementy, które zwiększą jego wytrzymałość. Do takich dodatków należą chociażby produkty, których mają zapobiegać skurczaniu się betonu.

Wyrównanie powierzchni pod posadzki żywiczne

Przed położeniem nowej podłogi konieczne jest uzyskanie równego podłoża, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie wymaganej trwałości efektu końcowego. Gdy osiągnięcie tego rezultatu będzie trudne, warto zastosować dodatkową warstwę wyrównującą, która nie tylko pomoże przykryć nierówności, ale także pomoże zlikwidować zbyt szorstką powierzchnię.

Usunięcie zanieczyszczeń z podłoża

Posadzki żywiczne zachowują swoją żywotność na długie lata, a także mogą dać pełnię swoich możliwości również wtedy, gdy będą pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby niekorzystnie wpływać na ich trwałość. Szczególnym zagrożeniem mogą być zwłaszcza smary czy oleje, z których powinno się dokładnie oczyścić powierzchnię betonu, aby nie pozostały żadne pozostałości tłustych substancji. W innym przypadku może to stanowić poważne zagrożenie dla jakości połączenia powłoki wraz z podłożem, czego inwestor pragnie uniknąć.

Do takich zanieczyszczeń zaliczyć można też tzw. mleczko cementowe, pozostające pyły, które szczególnie mogą osiadać na powierzchni, gdy wykonywane są w pomieszczeniu inne prace budowlane. Konieczne jest również zlikwidowanie starych powłok, jeśli takowe zostały wcześniej położone na powierzchni.

Niewłaściwe warunki podczas realizacji posadzki żywicznej

Możliwe jest również popełnienie błędów, które skutkować będą niewłaściwym ułożeniem podłogi przemysłowej już po wykonaniu podłoża. Do takich sytuacji zaliczyć można chociażby niewłaściwą temperaturę panującą w pomieszczeniu, w którym ma zostać położona posadzka żywiczna. Nie powinna być ona mniejsza niż 5 stopni Celsjusza, a z drugiej strony również większa od 30 stopni Celsjusza, gdyż mogłoby to zaszkodzić trwałości tej powłoki. Warto także pamiętać, aby cały proces nie przebiegał w zbyt długim czasie.

Błędne przygotowanie żywicy do położenia

Problemem, który może skutkować mniejszą wytrzymałością podłogi z żywicy jest także niewłaściwe przygotowanie materiału, który ma zostać użyty do pokrycia powierzchni. Błąd może wynikać w tej sytuacji z faktu, że zastosowane zostały niewłaściwe proporcje w zakresie składników, które należy zmieszać, aby uzyskać materiał gotowy do położenia na posadzce. Nieprawidłowe połączenie wraz utwardzaczem może chociażby doprowadzić do powstania nierówności na powierzchni podłoża.

Podsumowanie

Przygotowując podłogi żywiczne chociażby w wersji epoksydowej czy poliuretanowej, należy przyłożyć dużą wagę do starannego wykonania podłoża, które stanowi bardzo ważny element całości wykonywanych prac, usuwając wszelkie zanieczyszczenia i pozostałości oraz wykorzystując przy tym najlepszej jakości beton. Poza tym, powinno się również przestrzegać zasad dotyczących ułożenia posadzki żywicznej, czyli dokonać tego we właściwej temperaturze oraz mieszać składniki zgodnie z zalecanymi proporcjami przez producenta.