Przemysł elektroniczny
Podczas przemieszczania się osób i materiałów po powłokach z tworzyw sztucznych, na powierzchni mogą zbierać się ładunki elektrostatyczne. W trakcie wyładowania, przeskok iskry może spowodować uszkodzenie urządzenia elektronicznego lub eksplozję. Zadaniem posadzek żywicznych stosowanych w tym przemyśle jest skuteczne odprowadzenie ładunków elektrostatycznych do uziemienia, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Możliwe sposoby wykorzystania
Posadzki żywiczne znajdują zastosowanie w produkcji o średnim lub dużym obciążeniu, gdzie wymagana jest gładka i antystatyczna powierzchnia w pomieszczeniach produkcyjnych typu „clean room”, również w branży farmaceutycznej i technologii kosmicznych. Bardzo ważną rolę pełnią takie posadzki przemysłowe w serwerowniach, w których minimalizowany jest ich wpływ na działanie pracujących urządzeń. Często można również spotkać podłogi żywiczne w laboratoriach, w których każdy detal wyposażenia ma kolosalne znaczenie dla przebiegu badań oraz ich bezpieczeństwa.
Branża zmieniających się rozwiązań
Trzeba także zaznaczyć, że jest to sektor gospodarki, który bardzo szybko się rozwija, co można zauważyć na przykładzie elektroniki użytkowej, wykorzystywanej przez miliony osób na całym świecie. Są to smartfony czy laptopy, coraz popularniejsze na rynku tablety, które do niedawna były dostępne dla nielicznych, ale też zaawansowane elementy nowoczesnych maszyn. Taki też postęp można zauważyć w innych dziedzinach przemysłu elektronicznego, dotyczącego chociażby sprzętu AGD czy wielu innych maszyn.
Dodatkowe możliwości podłóg z żywicy
Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku rozwiązania posadzkowe, jakie dostarczają powłoki żywiczne, pomagają uskutecznić produkcje nawet w najbardziej wymagających strefach typu „clean room”, gdzie potrzebna jest chemoodporna, niepyląca posadzka, gwarantująca najwyższa sterylność. Warto zaznaczyć, że zastosowanie podłóg żywicznych o właściwościach antyelektrostatycznych są nie tylko rozwiązaniem zabezpieczającym urządzenia przed uszkodzeniem. To także bezpieczeństwo zdrowotne dla osób przebywających wewnątrz tych pomieszczeń. Te podłogi są one również łatwe w czyszczeniu, nie przyciągają kurzu, dlatego też można w nim pracować bez obaw o nadmiar zbierających się drobnoustrojów, wpływających na jakość wykonywanej pracy. Jest to istotne szczególnie w przypadku laboratoriów czy pomieszczeń branży farmaceutycznej, ale też innych sprzętów, których działanie mogłoby zostać zakłócone.